• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

POLSKA PIĘKNIEJE ? NAJBARDZIEJ W WILKOWICACH

Trasy do narciarstwa biegowego na Magurce Wilkowickiej zostały wybrane najlepszym projektem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w 2012 r., w Polsce, w kategorii turystyka aktywna.

Z wielkim podekscytowaniem oraz niepewnością jechaliśmy w delegację z Dyrektorem GOSiRu Markiem Kubicą oraz Prezesem LKS ?Klimczok-Bystra? Zbigniewem Banetem na uroczystą galę podsumowującą konkurs Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ?Polska Pięknieje?. Już samo znalezienie się w trójce najlepszych projektów w kategorii turystyka aktywna było dla nas wielkim wyróżnieniem.
Gala ta, ze świetną oprawą oraz całym ceremoniałem, odbyła się w warszawskim teatrze ?IMKA? 23 maja. Organizatorzy do końca z wielką determinacją trzymali w tajemnicy rozstrzygnięcia jury przed wszystkimi zgromadzonymi. Rozpoczynając uroczystość Pani Minister Elżbieta Bieńkowska powiedziała między innymi, ??żadna z obecnych tu osób nie wątpi w to, że fundusze zmieniają Polskę, a Polacy z sukcesem wykorzystują szanse, jakie dzięki nim mamy. Konkurs ?Polska Pięknieje ? 7 Cudów Funduszy Europejskich? organizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już po raz piąty. ? W konkursie tym nagradzamy projekty, dzięki którym Polska systematycznie wzmacnia swój potencjał turystyczny i kulturalny. Dodała, że za każdym z nich stoją konkretni ludzie, codziennie pracujący nad ich realizacją. W tym roku do Biura Konkursu napłynęła rekordowa liczba 256 zgłoszeń.

Po wystąpieniu Pani Minister zostały ogłoszone wyniki w siedmiu kategoriach konkursu. W kategorii ?Turystyka aktywna? najlepszym projektem spośród 74 z całej Polski został wybrany nasz projekt ?Budowa tras do narciarstwa biegowego w partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej?, a z rąk Pani Minister odebraliśmy statuetkę oraz serdecznie gratulacje dla jedynego zwycięzcy z województwa śląskiego w tym prestiżowym konkursie.

Innymi nagrodzonymi projektami były: kategoria zabytek ?Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce?, kategoria obiekt turystyczny: projekt ?Budowa Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie, w tym Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego, kategoria produkt promocyjny projekt ?Kampania promocyjna Suwalszczyzny jako jednej z marek turystycznych województwa podlaskiego?, kategoria turystyka transgraniczna i międzynarodowa ?Via Fabrilis ? szlak tradycji rzemieślniczych?, kategoria miejsce przyjazne dzieciom: ?Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (Jura Parku) w Krasiejowie?, w kategorii rewitalizacja:  nagrodę główną zdobył projekt ?Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne?.

W pięknym albumie ukazującym wyróżnione projekty Pani Minister napisała: ?Wśród projektów propagujących turystykę aktywną bezkonkurencyjna była beskidzka gmina Wilkowice. Oprócz zbudowania profesjonalnych tras do narciarstwa biegowego, postarała się również o otrzymanie homologacji polskiej i międzynarodowej organizacji narciarskiej?.

Nagrodzenie naszej gminy jest niewątpliwie wielkim sukcesem gdyż znaleźliśmy się w gronie najlepszych z całej Polski, co dla nas jest wielką nobilitacją. Pragnę podziękować wszystkim współpracownikom, którzy przy tym projekcie pracowali, Radzie Gminy za współpracę oraz Gminie Czernichów ? naszemu partnerowi.
Wójt Gminy Wilkowice
Mieczysław Rączka
 
 
 
 
 
 
 
                                                                    /2012-05-28 SŁAWEK/