• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Poczatkowa Aktualności Rok 2012 WIZYTA STUDYJNA NA WĘGRZECH
WIZYTA STUDYJNA NA WĘGRZECH
W ostatni weekend września delegacja, pod przewodnictwem Wójta Gminy Wilkowice Mieczysława Rączki, udała się, w odpowiedzi na zaproszenie władz samorządowych Gminy Galgahévíz, z dwudniową wizytą studyjną na Węgry.
Galgahévíz to gmina rolnicza położona ok. 80 km na północny wschód od Budapesztu, bardzo silnie ze stolicą powiązana ekonomicznie. Na powierzchni 31 km2  (podobnie jak Gmina Wilkowice) zamieszkuje blisko 2600 osób. Wójtem Gminy jest Andras Vano, natomiast wizytę zorganizował i koordynował Polak, ks. Krzysztof Miklusiak, który jest proboszczem miejscowej parafii.
W pierwszym dniu spotkania gościom z Polski zostały zaprezentowane sukcesy i osiągnięcia węgierskich władz samorządowych, delegacja miała okazję zobaczyć miejscową szkołę, zobaczyła również największy zakład przetwórstwa spożywczego w gminie oraz miała okazję zapoznać się ze sztuką budownictwa ekologicznego, w powstającej mini wiosce ekologicznej na terenie tej węgierskiej miejscowości. Samorządowcy węgierscy byli zaś szczególe zainteresowani naszymi doświadczeniami w zakresie pozyskiwania i rozliczania unijnych dotacji.
W sobotę popołudniu oraz w niedzielę polska delegacja została zaproszona do udziału w obchodach ?Święta Winobrania?, które w miejscowej tradycji jest uroczystością podczas której z niezwykłą starannością prezentuje się miejscowe tradycje i zwyczaje ludowe.
W opinii Wójta Gminy Wilkowice, Mieczysława Rączki, zawiązana znajomość, być może, okaże się ważnym etapem w nawiązaniu formalnej współpracy pomiędzy gminami i pozwoli w przyszłości na kontynuowanie współpracy Polsko-Węgierskiej. 

zobacz galerię                                         /2012-10-04 SŁAWEK/